Klamka wydaje się jedynie małym detalem, warto jednak poświęcić dłuższą chwilę jej doborowi, tak aby pełniła nie tylko funkcje użytkowe, ale jednocześnie pasowała kolorem i designem do całości drzwi. Na szczęście na rynku mamy bardzo szeroką ofertę i dzięki temu będziemy w stanie dobrać odpowiednią klamkę do każdych drzwi, na które się zdecydujemy.

 

Wybór klamki do drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne mają być przede wszystkim solidne, aby dobrze zabezpieczały dom przed wejściem niepożądanych osób. Ich wygląd, choć również ważny, jest dopiero na drugim miejscu po funkcjonalności. I podobnie jest z klamkami do drzwi zewnętrznych, które powinny być praktyczne w codziennym użytkowaniu, a także wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na trudne warunki atmosferyczne oraz na włamanie. Częstym wyborem będą tu klamki z różnego rodzaju metali, dostępne zarówno w klasycznym, jak i bardziej nowoczesnym designie, aby łatwo było wybrać taki model, który będzie tworzył spójną całość z drzwiami.

 

Element dekoracyjny drzwi wewnętrznych

W przypadku klamek do drzwi wewnętrznych nie jesteśmy już tak bardzo ograniczeni wyborem materiału i funkcjami zabezpieczającymi przed włamaniem. Istotna jest oczywiście ich ergonomiczność, ale tutaj możemy puścić wodze fantazji i skupić się bardziej na wyglądzie. Klamki wewnętrzne pełnią w większym stopniu funkcję dekoracyjną – możemy wybrać takie, które będą najciekawszym czy kontrastowym elementem drzwi zwracającym uwagę naszych gości albo takie, które jedynie dopełnią estetycznie całości skrzydła i nie będą mocno wyróżniającą się częścią.

Dzięki odpowiedniemu wyborowi klamki czasem nawet najprostsze drzwi w jednolitym kolorze mogą nabrać zupełnie innego wyglądu i charakteru. Dodatkowo możemy wybrać klamki spójne nie tylko z samymi skrzydłami drzwiowymi, ale także z innymi elementami dekoracyjnymi w naszym domu. Staną się wtedy one jeszcze jednym fragmentem wystroju nadającym wnętrzu charakter i styl zgodny z naszymi zamierzeniami. Dlatego przed wyborem klamek warto dobrze rozejrzeć się w dostępnej ofercie, bo może nam to dać wiele interesujących inspiracji związanych nawet z wystrojem całego naszego mieszkania.

Klamka jako element ozdobny drzwi